Eesti talved on väga erilised – ühel hetkel on meie ümber must maa, teisel hetkel katab kõike paks lumevaip. Rääkimata nendest suurtest suladest või külmakraadidest, mida kõik talvekuud meile pakkuda suudavad. Kõik need külmatsüklid ja suured lumekogused võivad tekitada paksu pahandust sinu hoone katusel või hoopistükkis viidata juba olemasolevatele probleemidele. Millised need probleemid on ja kuidas nende korral käituda, sellest räägimegi. Kui tunned, et on õige aeg katuse vahetamiseks, võta julgelt meiega ühendust!
- Liigne lumi katusel on ohtlik;
- jääpurikad katuseräästal viitavad juba olemasolevatele probleemidele;
- Probleemidega mittetegelemine teeb asja veel hullemaks.
Liigne lumi katusel on ohtlik
Lumi on raske – värskelt sadanud lumi kaalub 100 kg/m3 ja selle kaal võib vaid paari päevaga kahekordistuda kuna sinna sisse jääb pidama rohkelt õhuniiskust. Sulailmad toovad sellele veel lisa – märg lumi kaalub juba 400 kg/m3.
Pole tähtis millise katusetüübiga või kui värskelt ehitatud katusega on tegu, paks lumekiht on ohtlik nendest hoolimata. Viilkatuste puhul võivad ohtu sattuda pigem maja ümbritsevad objektid või inimesed, sest pole harvad juhud kui katuselt alla sadav lumekamakas tabab mõnda lähedal parkinud autot või veel hullem – juhuslikku jalakäijat. Esmaseks kaitseks nende lumekamakate eest on lumetõkked, mis tuleb kindlasti paigaldada kohtadesse kust kukkuv lumi võib inimestele või nende varale kahju tekitada.
Lamekatustel kannatavad eelkõige katusekonstruktsioonid, mis ühel hetkel lihtsalt järele võivad anda.
Tihti me isegi ei märka kui suur kogus lund võib katusel olla kogunenud ning sestap ei tule meile pähegi selle peale mõelda. Kõige valvsamad peaksid siinkohal olema just vanemate hoonete omanikud, sest paratamatult väsivad ka katused ja selle detailid aja jooksul ning ei pruugi ühel hetkel enam koormusele vastu pidada.
Liigne lumi katusel tuleks kindlasti eemaldada. Seda võib teha ise või kutsuda appi professionaalne teenusepakkuja, aga igatahes on vaja veenduda, et töö oleks ohutu ning ei rikuks katusekatet. Ohutuks liikumiseks katusel on vajalik käigutee, mis tagab ohutu liikumise ka väga jäistes oludes. Samuti on tähtis, et kes iganes katusel tööd teeb oleks seal turvaliselt köiega kinni. Turvaköie katusele kinnitamiseks on vaja ohuutusrööpaid.
Jääpurikad katuseräästal viitavad murekohale
See murekoht on soojuskadu. Jääpurikad katusel näitavad seda, et katus on kehvasti soojustatud ning soe õhk sulatab katusele sadanud lund, mis katuselt alla voolates ilusateks purikateks jäätub. Kuigi neid võib olla ilus vaadata, on ka jääpurikad möödakäijatele ohuks. Lisaks tekitavad jääpurikad suurt koormust tuulekastile ning vihmaveesüsteemidele, mis rohke jää kogunedes lihtsalt puruneda võivad. Selle käigus tekib ka terve rida teisi probleeme, millega hiljem tegelema peab hakkama – kahjustused hoone fassaadile, vee pääsemine ehituskonstruktsioonidesse ja palju muud.
Kogu maja soojusest võib kaduda lausa 35% just läbi katusel tekkiva soojuskao, kuid selle vähendamiseks ei pea oma majale tellima uut katust, piisab ka katusealuse soojendamisest. Enne tuleks kindlasti pidada ekspertidega nõu, et kas ja mida peaks tööde käigus veel tegema.
Märka ja tegele
Kiire elutempo ja igapäevaste probleemidega tegelemise tõttu kipuvad meil mitmed hooajalised mured lihtsalt meelest minema, kuid oma hoone tervise seisukohalt on oluline need siiski meeles pidada – pane need kasvõi kirja, et võimaluse tekkimisel oma katusespetsialistiga arutada, kas liigne lumi katusel, jääpurikad või miski muu on sinu hoonet ohustamas. Katusetööde puhul saate siit pöörduda ka otse meie poole.