Vihmaveesüsteemide hooldus

Milleks on meile vaja vihmaveesüsteemi ning vihmaveesüsteemide hooldust?

Vihmaveesüsteemi ülesanne on kaitsta maja fassaadi vee poolt tekitatud kahjude eest suunates sade ja vihmavee hoonest eemale. Õigesti valitud ja paigaldatud vihmaveesüsteem ilusaks raamiks kogu hoonele. Selleks, et hoonele paigaldatud vihmaveesüsteem püsiks kaua ilusa ja tervena on vaja vihmaveesüsteemi regulaarselt hooldada. Vihmaveesüsteemide hooldust tuleks teostada vastavalt vajadusele, kuid mitte vähem kui kaks korda aastas – kevadel ning sügisel.

Enne sügise ja talve saabumist tuleks kontrollida vihmaveesüsteemi ja vihmaveesüsteemi osade korrasolekut, et vältida renni lõhki jäätumist ning veekahjustusi katusel.

 

weckman orima vihmaveesüsteem plekk katus plekkatus vihmaveesüsteemide hooldus katus
Orima vihmaveesüsteemid Weckmanist

Vihmaveerennidest võib leida nii huumust, okkaid, lehti, prügi jms. Taoline raskus on ohtlik rennide kinnitustele ning talvistes tingimustes võivad umbes ja vett täis vihmaveerennid lõhki külmuda. Kui vihmaveesüsteem on ummistunud, siis ei ole sade ja vihmaveel võimalik katuselt vabalt alla voolata, tekitades katuselekkeid, seinade hallitust või katuseäärte mädanemist.

Kevadisel lumesula perioodil, kui ummistunud rennis on jäävall ees, ei pääse sulavesi katuselt ära ning liigne vesi võib tungida katusekonstruktsioonidesse tekitades juba suurt materiaalset kahju.

Kuidas vihmaveesüsteemi hooldada?

Vihmaveesüsteemi hooldus on õige turvavarustuse olemasolul jõukohane kõigile.

Vihmaveesüsteemide hoolduseks on tarvis ilusat ilma ja natuke vaba aega ning tavalist redelit või maja katusel olevaid spetsiaalseid turvaredeleid ja –katusesildasid. Paralleelselt katuseäärega olevaid vihmaveetorusid saab puhastada käte abil korjates prahi ämbrisse. Keerulisem on aga vertikaalsete torudega, mille ummistust saab tuvastada näiteks aiavooliku abil. Kui vesi ajab üle ääre või niriseb liiga aeglaselt torust välja, on vihmaveesüsteemid ummistunud. Suurendades vee survet tuleb väiksem praht eest ja toru saab puhtaks. Suurema ummistuse puhul tuleb kasutada lisaks spetsiaalset harja.

Vihmaveesüsteemide puhastamisel tuleb kindlsti eemalda ka kõik roosteplekid ja värvidefektid spetsiaalsete vahenditega ning vajadusel teha parandused. Ülevaatuse käigus tuleb üle vaadata ka kõik liitekohad, renniotsad ja kinnitusvahendid.

Vihmaveesüsteemide regulaarne puhastamine pikendab rennide eluiga ja hoiab maja fassaadi veekahjustuste eest.

Rennide puhastamine on turvavarustuse olemasolul jõukohane igale majaomanikule.