Katusematerjali valimine on raske ning aeganõudev protsess. Meie Põhjamaises kliimas on katusel suur roll – katus peab vastu pidama nii tuulele, vihmale, lumele kui ka päikesele. Hea katus algab planeeringust. Katusematerjali valimine algab sellest, et vaadata milline katus on ette nähtud ehitise projekteerimistingimustes, mis sobib antud keskkonnaga lõpetates aga sellega kuidas teha katusekattele sobilik konsturktsioon, lisada ohutustooted ning vihmaveesüsteemid. Katus on kodu kindlus ning võiks vastu pidada aastakümneid.
Mille järgi valida katusematerjali?
Katusematerjali valimine muutub raskeks kui pole eelnevalt olnud sellega kokkupuudet. Erinevate materjalide valik turul on lai. Populaarsemaks katusematerjaliks on aastate jooksul kujunenud Eestis terasplekk. Teraspleki eeliseks on tema kerge kaal ning profiilide, pinnakatete ja värvide lai valik. Terasplekk on tavaliselt kuumtsingitud ning kaetud spetsiaalse pinnakattega. Selleks, et tagada niiskes ning suurte temperatuurikõikumistega kliimas jätkuv kaitse, on kehtestatud nõuded tsingikihi paksusele. Eestis on selleks 275 g/m² kohta värvkattega plekil ning 350 g/m² kui kasutatakse katmata tsinkplekki. Siinkohal võiks soovitused lõpetada, sest just need numbrid on teraskatuste maailmas A&O, mille alusel saab kindluse valitud toodete kestvuses.Terasplekk katuse eeliseks on kindlasti ka see, et seda on lihtne hooldada ning katus on väga vastupidav. Plekk-katus ei nõua massiivset katusekonstruktsiooni. Miinusena võiks välja tuua selle, et teraspleki mõõtmisel ja paigaldamisel peab olema eriti hoolas.Katus toodetakse igale kliendile personaalselt vastavalt kliendi antud mõõtudele ning pärast katust lappima või ümberehitama hakata on üsna tülikas ning kallis.
Terasplekk katuse ostmisel tuleks jälgida ka pleki paksust. Kuigi pleki paksus ise ei ole peamine on see siiski oluline punkt lõpptulemuse esteetilisuses ning paigaldustööde sujuvuses. Mitmeid profiile (kiviprofiil, klassik) ei soovita kasutada alla paksuse 0,50mm. Samuti tasuks suhtuda skeptiliselt kõlavatesse reklaamlausetesse ja ülisoodsatesse hindatesse. Suurte hinnaerinevuste korral tasub kindlsti kus on konks. Hinnaerinevus odavama ja kallima pakkuja vahel võib olenevalt profiilist olla 400-700 eurot. Siinkohal tasuks alati endalt küsida, et kui suure osa see moodustab kogu katusevahetuse eelarvest. Kas mõnisada eurot kokkuhoidu oli väärt seda, et paanid on väljaveninud ning tulemus pole see mida oleks soovinud. Sama soovitus kehtib ka katusemeistrit valides. Kogenud ehitajal on ette näidata varasemad õnnestumised ning ta oskab ehituse käigus tekkivate ootamatustega hakkama saada.
Vaata lisa
https://www.facebook.com/weckman.ee/
Tutvu ka meie poolt pakutavate toodetega ning paigalduse osas saad ühendust võtta meie tunnustatud koostööpartneritega